Cechy dobrej agencji PR

Cechy dobrej agencji PR

Po niedawnym poście dotyczącym agencji PR otrzymałem kilka wiadomości z prośbą o wskazanie konkretnych cech dobrej agencji. Czuję się w obowiązku zaznaczyć, że nie zawsze agencja, która sprawdzi się w przypadku jednej firmy równie dobrze poradzi sobie z drugą, ponieważ obie firmy z tej samej branży może wiele różnić. Rozmiar, struktura organizacyjna, rynek, nawet podeście pracowników i kadry kierowniczej – to wszystko sprawi, że działania PR będą wyglądały inaczej.

Z mojego doświadczenia wynika, że dobra agencja PR potrafi dostosować swoje działania do firmy, nie stawia na sztampowe, standardowe rozwiązania, jest bardzo kreatywna. Jej pracownicy dobrze znają rynek, potrafią ocenić zachowanie konsumentów i ich nastroje. W przypadku agencji współpracującej z zagranicznymi firmami istotne będzie także doświadczenie międzynarodowe i umiejętność dotarcia do konsumentów z innych krajów. Niewielka agencja działająca na rynku lokalnym nie będzie złym wyborem, jeśli funkcjonje na takich samych zasadach jak firma, tj. lokalnie. To pozwala na bardzo dobrą znajomość rynku i dopasowanie działań PR i marketingowych pod konkretne grupy osób.

Podstawą każdej współpracy jest dobra komunikacja i szczera chęć oferowania pomocy i skorzystania z niej. Jeśli tego zabraknie, praca agencji nie będzie miała większego sensu, ponieważ pole PR i marketingu zacznie przypominać pobojowisko zamiast sprawnie działającego mechanizmu.

laptop